„Zagadkowe początki Mazowsza” – Daniel Sukniewicz

Data publikacji: 29/04/2022

W dniu 07.04.2022r, Gminna Biblioteka Publiczna w Żabiej Woli dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowała  spotkanie z Panem Danielem Sukniewiczem –  archeologiem – dziennikarzem, który od wielu lat prowadzi projekty związane z popularyzacją dziejów Mazowsza, szczególnie dotyczące jego najdawniejszych dziejów ze szczególnym uwypukleniem czasów Księstwa Mazowieckiego oraz jego dziedzictwa kulturowego. Jest twórcą największego szlaku tematycznego na Mazowszu –  Szlaku  Książąt  Mazowieckich.

Opowiadał  naszym słuchaczom o  Zagadkowych początkach  Mazowsza,

czy Mazowsze swą nazwę wywodzi od słowa „maź”…, a może od legendarnych wojowniczych Amazonek, które być może tu niegdyś mieszkały? Mówił o tym co się zdarzyło na Mazowszu od początku naszej ery po czasy pierwszych Piastów – o Germanach, Gotach, wielkim zagłębiu metalurgicznym, tajemniczych sanktuariach, przybyciu Słowian, pogańskich wierzeniach, pojawieniu się wiary chrześcijańskiej oraz o tajemniczych grobach w obstawie kamiennej, które do dziś budzą fascynację badaczy.

Z ogromnym zainteresowaniem słuchało się ciekawych opowieści Pana Daniela Sukniewicza, który był zachwycony naszą ciekawą okolicą i pięknym Domem Kultury.