"Przedwiośnie" w naszej bibliotece

W sobotę, 8 września, w progach Gminnej Biblioteki Publicznej spotkali się uczniowie gminnych szkół oraz osoby zainteresowane, by wspólnie zatopić się w lekturze "Przedwiośnia" S. Żeromskiego.

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego to jedna z jego ostatnich książek, która - mimo upływu lat - niewiele straciła ze swej aktualności. Właśnie ta pozycja została wybrana jako literacka bohaterka "Narodowego Czytania 2018" - akcji pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Swoją obecnością zaszczycili nas uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy oraz spore grono starszych osób, które odwiedziły nas z myślą spontanicznego włączenia się w akcję. Kierownik Gminnej biblioteki Publicznej w Żabiej Woli, Halina Krajewska, przeczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który dotarł do nas przed kilkoma dniami. Prowadzący spotkanie Jacek Wolszczak przybliżył nam ideę akcji, zapoznał z biografią autora "Przedwiośnia" i zaprosił do wspólnego czytania.

Razem przypominaliśmy sobie losy Cezarego Baryki  i analizowaiśmy jego postępowanie z punktu widzenia ludzi żyjących w XXI wieku w kraju - nie znających wojen, zniszczeń i niepewności będących życiem codziennym bohatera "Przedwiośnia". Kilkanaście rozdziałów powieści, które wspólnie przeczytaliśmy, pozwoliło nam zrozumieć sens wyboru właśnie tego tekstu jako pozycji czytanej w całej Polsce dokładnie w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili sie do tego, że tegoroczne "Narodowe Czytanie" przebiegło w tak przyjemnej, budującej atmosferze.

Narodowe Czytanie 2018 - galeria

Opublikowano 08-09-2018